Ukázka programu Etické dílny® - Buďme kamarádi (1. tř.)

27.09.2017 13:13

Chceme vám dát nahlédnout pod pokličku a ukázat, jak naše hodina ve škole vypadá, abyste měli lepší představu. Aktuálně nabízíme 10 programů pro 1. stupeň a 13 programů pro 2. stupeň, navíc máme ještě 4 programy jako bonus navíc. Dneska Vám ukážeme více z programu „Buďme kamarádi“, který je určený pro 1. a 2. třídu.

Na začátku s dětmi probíhá vzájemné seznamování zábavnou formou. Lektor dětem následně pokládá otázky o kamarádství a děti pomocí dobrého nebo špatného smajlíka ukazují, jestli je to pravda nebo lež. S dětmi se hrají hry, které jim pomáhají se více poznat a také pochopit, jak se k sobě mají kamarádi chovat. Učí se písničku „Ať jsi velký nebo malý“, kde zpíváme, že ať je někdo velký nebo malý, silný nebo hubený, na tom nezáleží, kdokoliv může být pro někoho kamarád. S dětmi si povídáme o kamarádství, jak se chová nebo nechová dobrý kamarád. Děti si také samy zkouší, jak reagovat, když se k nim někdo nechová hezky.

Využíváme vždy nejrůznější didaktické pomůcky:
zážitkové hry: 
děti např. hrají hru, při které se vždy jeden schová pod deku a ostatní zjišťují, kdo chybí
hraní scének: děti zkouší různé scénky spojené s kamarádstvím (např. 2 děti odmítnou přijmout k sobě
třetí dítě a zkouší si, jak se má reagovat)
video ukázky: používáme videa, kde je ukazováno, proč je dobré být dobrým přítelem a čeho jsme schopni skrze přátelství dosáhnout

Cílem tohoto programu je:
 
Děti si uvědomují důležité principy dobrého kamarádství a dokáží je aplikovat 
Dokáží se postavit vůči chování vedoucímu k šikaně, umí projevit své emoce a potřeby 
Dokáží se vžít do emocí druhých 
Dokáží na spolužácích ocenit dobré vlastnosti

S tímto programem chceme děti naučit empatii, asertivitě, komunikaci, schopnosti čelit tlaku vrstevníků a zvládání konfliktních situací. Programem je provází lektor společně s maňáskovou loutkou, se kterou si děti povídají o kamarádství a hrají si, jak správně reagovat na ošklivé chování. 

Naším hlavním posláním je předávat mladé generaci dobré hodnoty a směrovku do života. A naše preventivní programy jsou taková semínka do srdcí dětí. Přehled všech našich programů naleznete zde: www.etickedilny.cz/popis-programu/prehled-programu.  Chcete se také stát naším lektorem? Případně víte o někom, kdo má mladou generaci na srdci? Ozvěte se nám! www.hope4kids.cz/eticke-dilny

Za tým Hope4kids, 
Jana