Rút - od studentky Lektorského kurzu k lektorce ED

26.03.2018 19:59

Už uteklo několik měsíců od doby, kdy se do našeho týmu připojilo 7 nových lektorů (o jejich úspěšném zakončení Lektorského kurzu si můžete přečíst zde). Rozhodli jsme se proto zeptat jedné z našich nových lektorek, jak hodnotí první měsíce lektorství a jestli už má nějaký oblíbený program, který učí :-)

1. Jak za sebe hodnotíš první měsíce lektorství?
První měsíce byly pro mě náročné, ale zároveň jsem vděčná, že jsem vše zvládla. Náročné v tom, abych dokázala skloubit veškeré aktivity v práci, mimo ni a také s mojí velkou rodinou (máme 5 dětí).
Zároveň jsem velmi ráda, že v prvních týdnech v září se mi podařilo zkontaktovat několik škol v okolí a naplánovat s nimi osobní setkání s prezentací programů ED. Na základě těchto setkání přicházely první objednávky. Velikou radost mi udělala škola v malé obci Jirny, která okamžitě objednala pro celou školu 16 programů. Na první škole, kde jsem odučila prvních pět programů (malá vesnická škola Mochov, kde je pouze 1. stupeň), byl od dětí i učitelů velmi pozitivní ohlas, takže mě paní ředitelka požádala, zda mohou doobjednat další programy.

2. Co se za tu dobu změnilo?
Asi to, že mám víc zkušeností. Že vím, na co si dát pozor, jak si zorganizovat čas, jak se vyplatí neházet flintu do žita, když se oslovené školy neozývají, ale být trpělivá a opakovaně se jim připomínat. 

3. Jaký očekáváš další vývoj? 
Podle toho, jak vnímám reakce škol, mohu usuzovat, že bude o ED v dalším školním roce větší zájem. Některé školy letos mohly objednávat s ohledem na finance jen omezeně, ale již teď hledají lepší možnosti, jak mít zajištěné finance pro více programů. 

4. Možná jsou lidi, kteří mají zájem, ale mají obavy se přihlásit, že to bude náročné a jak se jim to vše povede skloubit, co bys jim vzkázala? 
Pokud víte, že máte talent pro tuto práci, tak se určitě nebojte, zvládnete to. Úžasné je také to, že na nic v této práci nemusíte být sami. Vždycky, když jsem potřebovala, mohla jsem sdílet svoje obavy, nejistoty, otázky s týmem a nemusela jsem tápat.
Také vnímám jako skvělé, že se dá začít s malým projektem, úvazkem. Což hodně pomůže zjistit, jak to v reálu všechno probíhá.

5. Máš už teď nějaký oblíbený program, který je taková tvoje srdcovka? 
Musím říct, že učím všechny programy moc ráda. Každý má něco zajímavého, co mě na něm baví. Zatím jsem se věnovala hlavně programům pro 1. stupeň, ale plánuji učit i na 2. stupni. Práce s malými dětmi je maličko rozdílná než s těmi staršími. 
Několikrát jsem zažila velmi silné okamžiky, kdy jsem vnímala, jak se program dětí, ale i učitelů, dotýká, jak se mění jejich pohledy a postoje, jak jim zasvitlo světýlko naděje.

Ohlasy na programy s Rút (od žáků, i učitelů)

 

Ohlasy od žáků

„Budu si pamatovat, že kamarád je velký dar.“ (žák 5. třídy)

"Moc Vám chci poděkovat, program mi otevřel oči, že mám být za rodiče vděčná.“ (žákyně 5.třídy, program: Jak mít pěkný vztah s rodiči?)  

 

Ohlasy od učitelů

„Moc Vám děkujeme, děti chodí z programů ED nadšené, mluví o tom doma s rodiči. Rádi bychom přiobjednali další programy.“ 
(ředitelka ZŠ Mochov)

Poutavě sestavený, zajímavě vedený pestrý program. 
(asistentka ZŠ, Jak správně naložit s penězi)

 

A jak hodnotí Rút její oblastní lektorka Lída? 
Rút je pro náš tým velkou posilou. Má přirozené obdarování přiblížit se k srdci dětí i paní učitelek; děti se jí svěřují se svými problémy a paní učitelky najednou vidí svá "zlobidla" v jiném světle. Její hudební nadání nám taky posloužilo - nahrála do mp3 písničku o kamarádství, a tak i my, kteří sami neumíme hrát na nástroje, můžeme konečně ve školách zpívat s hudebním doprovodem. 

Pokud vás láká stát se lektorem, ale nejste si jisti, jak byste vše zvládli, mísí se ve vás touha jít do toho a zároveň máte obavy, tak věříme, že i tento článek vám mohl pomoci a povzbudil vás.

Aktuálně hledáme nové lektory, podívejte se na více informací: https://www.hope4kids.cz/kurzed/ a ozvěte se nám, rádi vás blíže poznáme a probereme možnosti spolupráce.

Za tým Hope4kids, 
Jana